úterý 8. března 2016

Tak trochu svátečně...

Dnes jsme po práci šly s dcerami nakupovat. Venku byla mlha, občas zapršelo. Rozhodly jsme se zajít na chvíli do cukrárny, ať se nevlečeme s taškami v dešti. V cukrárně bylo docela plno. Sedly jsme si do zadní části vedle skupinky maminek s třemi malými dětmi. Evidentně špatné místo. Objednaly jsme si kávu a limonádu a naši pozornost dost často upoutával vedlejší stůl. Děti vzorně slízaly zmrzlinu, ale sedět v klidu, jak si maminky představovaly, je přestalo bavit. Hračky ani dětský koutek tu nebyly, a tak se děti chtěly procházet a nic by se nedělo, kdyby... Jedna z maminek svou asi čtyřletou dcerku nechtěla pustit od stolu a začala se s ní přetahovat. Princezna se jí vysmekla a spadla, hlavou se udeřila o vedlejší stůl. A pak se to střídalo - napomínání, křik maminky, vyhrožování tatínkem, který prý za chvíli přijde, výprask, pláč a vzdor holčičky a tak pořád dokola. Kávu jsme popíjely rychleji než jindy a nějak jsme se nesoustředily na společný hovor.  Potom slyším: ,,Podívej, paní si tě vezme!"
,,Ale nevezmu, přišla jsem na kafíčko," ujišťuji malou a svírá se mi žaludek. Proč ze mě dělají polednici, krucinál!? Kdybych měla tu moc, odnesu maminku! Moje vlasy vypadají sice stejně učesané i neučesané a dělají si na mé hlavě, co chtějí, ale v pátek jsem byla u kadeřnice, tak co... Proč se mnou straší děti? 
Dopily jsme, zaplatily, pobraly tašky a šly a zážitek z cukrárny tak potlačil předchozí radost z růžiček, které rozdávali ve městě - inu tak trochu sváteční Den žen.

Nedávno byly i na jiných blozích komentovány příspěvky o dětech v kavárnách a cukrárnách. Třeba TADY nebo TADY. I já jsem se neudržela a přidala komentář na jeden z nich (viz níže). Nemám proti tomu nic, nevadí mi ani psi v těchto zařízeních. Mám námitky spíš k chování nebo jednání, které ruší ostatní návštěvníky. Bohužel právě tohle se nějak uloží v paměti.


Jsem učitelka. Mám práci s dětmi moc ráda, opravdu mě baví. Děti jsou bezelstné, upřímné, snadno si získáte jejich srdíčko! Nevadí mi děti v cukrárnách a kavárnách, jen se mi zdá, že se pomalu vylidňují dětská hřiště na sídlištích, ta se stávají naopak oázou odpoledního a víkendového klidu, a plní se právě ty dětské koutky různých pohostinství... Maminky píší sms v mobilech nebo pracují na notebooku a dětí, které na ně mluví, si všimnou, až když křičí. Co třeba pohled do očí, to přece děti potřebují!
Byla jsem dokonce svědkem toho, jak skupinka maminek na zahrádce cukrárny v centru města zabavila své děti tím, že jim daly na hraní místo balónků nafouknuté prezervativy. Velká legrace! V očích těch maminek. Ostatní kroutili nevěřícně hlavami - že by skrytá kamera?
Můj dospělý syn se jedenkrát vrátil z města, kde něco vyřizoval, sedl si a říkal: ,,Myslel jsem si, že ženy chtěly emancipaci, aby měly možnost pracovat a být placeny jako muži, a ne že chtějí chodit do hospody... Jsou jich plné předzahrádky." Myslel to jako vtip, ale často se mi jeho poznámka vybaví. Cestou z práce těch předzahrádek míjím hodně, a až se oteplí a majitelé vytáhnou plastové domečky a skluzavky, hřiště budou prázdná... 
Je to zase jen o rodičích, jak jsi už poznamenala. A snad jsem se nechala i unést, jenže těch nenápadných a hodných neznámých dětí a rodičů si nikdo tolik nevšimne a těch je, věřím tomu, víc! :-)

Ivana
OdpovědětVymazat
Odpovědi
 1. Moc děkuji za komentář a obzvlášť za poslední větu, pod kterou se podepisuji, a proto jsem příspěvek napsala, Nemám ráda házení do jednoho pytle. Ještě jednou díky. M.

4 komentáře:

 1. taky bych se přimlouval, aby se neházelo vše do jednoho pytle :-), v mnohém souhlasím, ale ve všem nne
  měj se, Pavel

  OdpovědětVymazat
 2. Niekde som čítala, že technika napreduje míľovými krokmi, aby ľuďom uľahčila život, ale splnilo to svoj účel? Myslím, že naopak, jeden druhému sa odcudzuje a vidieť to aj na vzťahu rodičov a deti, manželov a pod.
  Emily

  OdpovědětVymazat
 3. Je to velke tema, urcite, a je to o rodicich - vzdy.
  Take se ohradim, pokud babicka rekne: Maminka se bude zlobit.

  Jak mohou mluvit za me?! Nemam toto rada - delat z jinych strasaky, takze chapu uplne!
  M.

  OdpovědětVymazat
 4. Myslím, že tohle čas od času zažije každá z nás. Abych řekla pravdu, jsem maličko alergická na 2 spřátelené rodině na výletě a je to jedno, jestli to je zámek nebo ZOO - muži se baví spolu, ženy rovněž a děti si "hrají". Že obtěžují všechny ostatní rodiče nezajímá...A ty výchovné proslovy - bez komentáře...
  Ivano, moc tě zdravím a přeji klidné a dobré kávy!
  Helena

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše milá slova.