úterý 11. července 2017

To samo

Určitě to znáte. V záhoně něco vyroste bez vašeho přičinění a vy to buď vytrhnete jako plevel nebo to tam necháte a čekáte, co z té rostlinky bude. Někdy je to překvapení. Ale o tom dále...
Sama se vysemeňuje ostrožka, kterou v malých svazcích suším. Tu ale znám a tak ji nechám tam, kde mi nebude vadit a to je vlastně kdekoli. Kdysi mě na blogu u Andrejky překvapilo, že u nich na Slovensku kvete ostrožka na loukách a my ji tu máme jako zahradní kytku, kterou si strážíme a sbíráme semínka toho odstínu ostrožky, který se vyskytl v menšině.
Další kytkou ze skupiny ,,to samo" je mák. Ten nechávám hlavně pro makovice k dekoraci. Kvete krásně, ale chvíli. Plátky květů pak odletí po větru.


Vloni nám vykvetl na zahradě drobný růžový kvítek. Ten byl překvapením. Asi nějaký ptáček... Letos jich vyrostlo víc. Je to hvozdík a prý se také vyskytuje na loukách. Já jsem ho u nás na louce neviděla, ale odněkud se k nám dostat musel. Více o něm jsem se dočetla na blogu u Hanky.


Pěkné letní dny!

18 komentářů:

 1. Ivanko a to ještě možná netušíš, že květy hvozdíků jsou jedlé.
  a mák se nám taky vysemenil, ale ne sám, trošku mu pomáháme, když vyfukujeme mák po vyklepávání z makovic.
  přeji krásné kvetoucí léto. Majka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem věděla, že mi zase nějaká hlavička dá dobrou radu. :-) Nevěděla jsem, že jsou jedlé, ale jsou tak drobounké a svítivě krásné, že je škoda je trhat.
   Děkuji za informaci a přeji krásné dny!
   Ivana

   Vymazat
  2. Ivi já jsem to ale nemyslela zle. jen jsem to teď četla v květinové kuchařce. taky je mám na záhonku a nejím, jen k nim chodím čichat.
   Majka

   Vymazat
  3. Jé, já taky ne. Jsem ráda, když se dozvím něco nového. Jestli to tak vyznělo, tak se omlouvám. Naopak mě to potěšilo. Ta hlavička měla být pochvala. To mám asi ze školy. To víš, deformace. Takže ještě jedna omluva.
   Měj se hezky.
   Ivana

   Vymazat
  4. Ivi omlouvat se nemusíš. ono vždycky napsané to vypadá jinak než je to myšleno, taky se mi to stává.
   letos jedeme na dovolenou do Beskyd, moc se těším
   krásný den Majka

   Vymazat
  5. Uff! To mi spadl kámen ze srdce. :-) Dovolenou si pěkně užij. Příští týden má být krásně, nevím, kam přesně jedete, ale Beskydy jsou pěkné všude.
   Ivana

   Vymazat
  6. děkuji, jedeme do skiparku Grúň, ještě jsme v Beskydech nebyli, těším se.

   Vymazat
 2. Milá Ivano, ostrožka mě letos taky překvapila. Loni jsem ji měla poprvé a letos si sama udělala vlastní záhon, kde vytrvale kvete. Na zahradě je nepřehlédnutelná. A ty krásné barvy!
  Zdraví Míša

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, Míšo, za komentář. Ať ti zahrádka hezky kvete.
   Ivana

   Vymazat
 3. Mák je krásný když kvete, ale jak píšeš, brzy je po kráse, takže potom je to už o makovicích. Ale jsou hezky dekorativní.
  Slzičky panenky Marie jsem vždycky nacházela jenom na loukách a spíš při kraji cesty. :-)
  Hezké dny!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani, díky Tobě jsem vlastně zjistila, co mi na zahradě kvete. Máš pravdu i v tom, že hvozdík miluje cesty. Ta první fotka je totiž chodníček mezi záhony, takže tudy teď nechodíme a obcházíme kolem.
   Ivana

   Vymazat
 4. Mák jsme letos seli a nevyšel, bílý vůbec a vlčí mák trochu...
  máš nádhernou zahradu!
  Pavel

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za pochvalu :-) Já jsem sadila cukety a taky ani jedna. Ještě že máme hodnou sousedku, která nás zásobuje přebytky ze své zahrady.
   Ivana

   Vymazat
 5. Ahoj Ivanko,krásně ti to doma kvete. Makovice jsem před lety vysázela a od té doby je stále nacházím, semení se sami. Hvozdík je hezoučky, dlouho jsem ho neviděla. Měj se moc hezky. Iva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, Ivanko, ať ti zahrádka hezky kvete. Zdravím ❤
   Ivana

   Vymazat
 6. Tak takový "plevel" by chtěl každý! Moc krásné!
  Ostrožky mám moc ráda, ale u nás se jim nedaří, tímhle způsobem se mi množí orlíčky.
  Ivanko, přeji hezký den. Helena

  PS: děkuji za komentář u mě, nestihla jsem ho ani přečíst a hned kamsi zmizel...


  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za komentář, Helenko, a ten můj...to samo :-)
   Zdravím ❤
   Ivana

   Vymazat
 7. Hvozdíky nám na zahrádce taky vyrostly "nevím jak" samy. Vždycky je necháváme vykvést, ale před odkvětem vytrháme, aby se nevysemenily. Mám fotku vázy na blogu... http://werka13.blog.cz/1707/do-vazy

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše milá slova.