čtvrtek 8. července 2021

Létající barvy

Dovolte mi vrátit se znovu asi o měsíc zpátky. V červnu nám do školy přibyla nová výtvarná pomůcka.
Když mi ji paní ředitelka popisovala a mluvila o létajících barvách, v duchu jsem si výtvarku představovala někde venku a v igelitových pláštěnkách... Omyl. Ve třídě jsme nic nezašpinili, snad jen ruce, ale to při malování vždycky. A jak to probíhalo?
Hned po doručení jsme centrifúgu pro létající barvy vyzkoušeli pod odborným vedením lektorky paní Hemalové, ze které přímo vyzařovalo nadšení z využití kruhových obrazů. Ty vznikaly rozstříknutím a roztíráním špachtlí v centrifúze. Každý ,,malíř" si vybral odstín barvy a pak to začalo. Roztočit, stříknout barvu, použít špachtli, točit, točit...a pak se ozvalo obdivné Óóóó!


Paní Hemalová nám vyprávěla o dalším využití centrifúgy a ukázala nám spostu fotek s barevnými taškami a tričky. Nadchli jsme se a chtěli vyzkoušet i tisk vzniklého obrazu na látku. Objednala jsem dětem plátěné tašky a v následujících dnech jsme se dali do práce. Do barev se přidávalo lepidlo, aby obrázek na látce ulpěl, a postup práce byl trochu jiný. Nejdřív nastříknout obrázek na papír, roztočit centrufúgu, aby se barvy rozlétly, a pak otisknout barvy z papíru na tašku. Všichni jsme byli nadšení z výsledku našeho snažení. Tašky jsou originální!


3 komentáře:

  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětVymazat
  2. Ivo, bezva nápad a pro žáky určitě příjemná změna. Tak ať to dobře lítá...Zdraví Lenka
    www.babilenka.cz

    OdpovědětVymazat

Děkuji za vaše milá slova.